Archiwum Rybactwa Polskiego wydawane jest cztery razy w roku. Ukazują się w nim oryginalne prace i krótkie komunikaty naukowe oraz monografie z zakresu ichtiologii i rybactwa. Prace naukowe publikowane są w języku angielskim.
Objętość prac naukowych, razem z tabelami i wykresami nie powinna przekraczać 24, zaś krótkich komunikatów 5 stron. Maszynopis pracy (pojedyncze kartki formatu A4, zadrukowane z jednej strony, 30 wierszy na stronie, margines 30 mm) powinien składać się z następujących części:
Strona tytułowa powinna zawierać:
- pełny tytuł pracy
- pełne imiona i nazwiska autorów
- nazwę (nazwy) oraz adres (adresy) instytucji, jeśli to możliwe
- przetłumaczone na język angielski, oraz numer(y) telefonu(ów)
- abstrakt składający się z 100 - 150 słów
- słowa kluczowe - do 6 słów
Główny tekst powinien być podzielony na następujące części: 1. Wstęp; 2. Materiały i metody; 3. Wyniki; 4. Dyskusja; 5. Wnioski (jeśli potrzebne); 6. Podziękowania (jeśli potrzebne); 7. Piśmiennictwo; 8. Streszczenie.
Jednostki i pisownia. Należy stosować międzynarodowy układ jednostek miar (SI). Jednostki złożone powinny być zapisywane w postaci wykładniczej, np. g 1-1 a nie g/l, ms-1 a nie m/s czy też kJ g-1 h-1 a nie kJ/g/h. Skróty (nazw własnych, związków chemicznych etc.), jeśli nie są ogólnie przyjętymi, powinny zostać wyjaśnione przy pierwszym ich użyciu w tekście.
Nomenklatura taksonomiczna. Nazwy gatunków i innych jednostek taksonomicznych winny być podawane zgodnie z obowiązującą konwencją. W przypadku gdy nazwa danego organizmu pojawia się w tekście po raz pierwszy należy podać jego pełną nazwę łacińską, np. sandacz, Stizostedion lucioperca (L.) czy peluga, Coregonus peled Gmelin. Łacińskie nazwy niższych jednostek taksonomicznych (gatunki i podgatunki) powinny być pisane kursywą.
Bibliografia. Przy powoływaniu się w tekście pracy na publikację innego autora powinno być podane jego nazwisko i rok wydania cytowanej pracy. W przypadku pracy mającej dwóch autorów w cytacie umieścić należy dwa nazwiska połączone spójnikiem „i”(np. Lie i Hemre 1990). Jeżeli autorów jest więcej niż dwóch, po nazwisku pierwszego podawać należy łaciński skrót „et al.”. W przypadku więcej niż jednej pracy napisanej przez tego samego autora (autorów) w tym samym roku, prace muszą być oznaczone literami a, b, c, umieszczonymi po roku wydania. Lista bibliograficzna powinna być podana w porządku alfabetycznym oraz zgodnie z wymaganiami opisu bibliograficznego Harvard. Poszczególne pozycje muszą zawierać nazwiska wszystkich autorów wraz z inicjałami imion (w takiej kolejności, jak podali autorzy w oryginale); rok publikacji; oryginalny tytuł pracy; tytuł wydawnictwa (podany w pełnej nazwie lub powszechnie używanym skrócie); tom; numer wydania (jeśli potrzeba) oraz numery stron, np.:
Perrone S.J., Maede T .L. 1973 - Protective effect of chloride to nitrite toxicity in coho salmon - J. Fish. Res. Bd. Can. 34(2): 486-492.
Odwołując się do materiałów z konferencji, należy podać miejsce oraz datę konferencji, np.:
Rybicki J. 1988 - Microbiological decomposition of phosphoric compounds in surface waters - Proc. XV Com. Inter. Microbiol. Assoc., The Hague 5-10.09.1987, Academic Press, N. York: 258-265.
W przypadku cytowania prac zawartych w wydawnictwach książkowych należy także podać tytuł książki, redaktora (ów) oraz nazwę wydawnictwa, np.:
Kottelat M., Freyhof J. 2007 – Handbook of European Freshwater Fishes – Kottelat, Cornol, Switzerland and Freyhof, Berlin, Germany, 646 p.
Zawisza J., Backiel T. 1970 - Gonad development, fecundity and egg survival in Coregonus albula L. In: Biology of coregonid fishes (Eds.) C.C. Lindey and C.S. Woods, Univ. Manitoba Press, Winnipeg: 363-397.
Nazwiska autorów, tytuły prac etc. pisane innym alfabetem niż łaciński należy transliterować według powszechnie używanego na całym świecie systemu anglo-amerykańskiego.
Zarówno w tekście jak i w zestawieniu bibliograficznym mogą być ujęte prace „w druku” tzn. takie które zostały formalnie zaakceptowane przez redakcję (po recenzjach). Jeżeli istnieje konieczność powoływania się na niepublikowane maszynopisy, raporty etc. należy ograniczyć się do podania w tekście nazwiska autora z adnotacją „dane niepublikowane“ lub „informacja ustna”.
Ilustracje i tabele. Powinny być przygotowane na oddzielnych stronach, zaopatrzone w kolejne numery arabskie i tytuły. Wszystkie ilustracje muszą być wyraźne i czytelne. Podpisy i objaśnienia legendy powinny być zestawione na oddzielnej kartce. Ilustracje i tabele powinny być cytowane w tekście kolejno, zgodnie z numeracją.
Komunikaty naukowe różnią się od pełnych artykułów zakresem tematycznym. Nie muszą być podzielone na części według ww. zasad. Przedkładając komunikat naukowy do recenzji autor powinien zaznaczyć, że opracowanie należy traktować jako komunikat.
Maszynopisy przygotowane niezgodnie z powyższymi wymaganiami nie będą przyjmowane przez redakcję.
Wraz z opracowaniem Autor zobowiązany jest przesłać oświadczenie stwierdzające, iż nie było ono publikowane w innym czasopiśmie.
Prace należy przesłać w dwóch egzemplarzach na adres:
Archiwum Rybactwa Polskiego,
Instytut Rybactwa Śródlądowego,
ul. Oczapowskiego 10,
10-719 Olsztyn-Kortowo
lub pocztą elektroniczną wydawnictwo@infish.com.pl.
Wszystkie prace są oceniane przez recenzentów i redaktora. Prace ocenione pozytywnie są kierowane do druku. Decyzje o przyjęciu lub odrzuceniu pracy są ostateczne. W przypadku wniesienia przez recenzenta uwag należy złożyć w redakcji poprawiony egzemplarz pracy wraz z dyskietką zawierającą pełną jej wersję (tekst, tabele, wykresy, itd.). Na dyskietce powinien zostać wyraźnie oznaczony: system operacyjny, format dysku; używany edytor tekstu włącznie z numerem wersji. Razem z poprawioną pracą autor powinien przesłać pismo wyjaśniające (w punktach) jak odniósł się do wskazówek i uwag recenzentów lub redaktora.
Próbna odbitka drukarska pracy jest przesyłana na adres Autora, który jest zobowiązany do poprawienia błędów typograficznych i odesłania poprawionej pracy do redakcji w ciągu 7 dni. Na etapie korekt niedopuszczalne jest wprowadzanie przez Autora zmian merytorycznych i redakcyjnych.
Autor artykułu otrzymuje bezpłatnie 5 egzemplarzy odbitek autorskich. Większą liczbę odbitek można odpłatnie nabyć w redakcji Archiwum.