Specyfika gospodarki wędkarskiej w legnickim okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego
Hanna Draszkiewicz-Mioduszewska, Arkadiusz Wołos
Zakład Bioekonomiki Rybactwa, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
Wychodząc z definicji racjonalnej gospodarki rybackiej: „Racjonalna gospodarka rybacka polega na wykorzystywaniu produkcyjnych możliwości wód, zgodnie z operatem rybackim, w sposób nienaruszający interesów uprawnionych do rybactwa w tym samym dorzeczu, z zachowaniem zasobów ryb w równowadze biologicznej i na poziomie umożliwiającym gospodarcze korzystanie z nich przyszłym uprawnionym do rybactwa” (art. 6 ust. 2a Ustawy o rybactwie śródlądowym) zdecydowanie widać, jaką rolę informacyjną dotyczącą specyfiki gospodarowania na wodach śródlądowych ma za zadanie spełnić rejestracja połowów wędkarskich (Wołos 2008a, b). Od lat na wodach okręgu legnickiego PZW prowadzone są badania na podstawie rejestracji połowów wędkarskich przydatne do realizacji celów m.in. informacyjnych, analizy i oceny gospodarowania na użytkowanych wodach okręgu (Wołos i in. 2003, Wołos i in. 2004, Wołos i in. 2006, Wołos i in. 2007, Wołos i in. 2008, Wołos i in. 2009).
Informacje zawarte w rejestrach po odpowiednim przeanalizowaniu pomagają bezpośrednio lub pośrednio w odpowiedziach na postawione pytania (Wołos 2002):
1. Co wędkarze łowią, a więc, jaka jest struktura gatunkowa i wielkościowa pogłowia ryb?
2. Jaki jest stan środowiska?
3. Jaka jest wielkość presji wędkarskiej wywieranej na dane łowisko?
4. Jaka jest szeroko rozumiana efektywność gospodarowania, w tym zwłaszcza efektywność zarybień?
5. Jak gospodarować, aby spełniać jednocześnie ustawowe kryteria racjonalnej gospodarki rybackiej oraz potrzeby i preferencje wędkarzy?
W roku 2007 zarejestrowano połowy wędkarskie na 62 łowiskach objętych rejestracją w legnickim okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Wędkarze zwrócili rejestry pochodzące z poszczególnych kategorii wód użytkowanych przez okręg legnicki – rzek nizinnych i rzek górskich oraz różnych obiektów wodnych określonych jako zbiorniki. Dane przeanalizowano pod względem wyników połowów uzyskanych dla poszczególnych łowisk, a najciekawsze z nich zostały omówione w niniejszym opracowaniu.