Gdzie jesiotrom będzie dobrze?
Jörn Gessner
Leibniz-Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries,
Zarybienia i monitorowanie ryb mają dostarczyć wiedzy o preferowanym przez nie środowisku.
Pod patronatem wspólnych polsko-niemieckich działań przygotowawczych, w celu przywrócenia jesiotra w Morzu Bałtyckim, 12 listopada 2009 wypuszczono do Zatoki Pomorskiej ponad 100 osobników tego gatunku. Ryby te zostały poznakowane znaczkami typu Floy tag, z czego dodatkowo 10 osobnikom wszczepiono znaczki archiwizujące, które zapisują głębokość, na której przebywa ryba, temperaturę oraz zasolenie wody. W akcji zarybieniowej pomogli lokalni rybacy. Ryby miały średnią długość około 1,2 m i masę powyżej 10 kg.
Celem tego przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy o elementy dotyczące schematu wędrówek i wykorzystania przez dorastające jesiotry siedliska w Morzu Bałtyckim. Zdobycie większej wiedzy o zachowaniu się ryb będzie możliwe tylko przy bliskiej współpracy z rybakami, którzy są uprzejmie proszeni o dostarczanie informacji o pojawieniu się jesiotrów w ich połowach. Informacja powinna zawierać numery znaczków, wielkość ryb, pozycję połowu, datę połowu, narzędzie i głębokość wody oraz dokładny adres rybaka. Wyniki pomogą uzupełnić informacje o rozmieszczeniu, preferowanej przez ryby strukturze dna w Morzu Bałtyckim, ukażą zachowania ryb podczas różnych pór roku, jak również ich podatność na odłów w odniesieniu do różnych narzędzi rybackich.
Znaczki archiwizujące, którymi poznakowano ryby zostały umieszczone poniżej płetwy grzbietowej. Są one w kształcie 5 cm cylindrów (fot. 1). W przypadku złowienia tak poznakowanego jesiotra, znaczek powinien być zdjęty z ryby przez obcięcie stalowego drutu i następnie przesłany do: Towarzystwa Ratowania Jesiotra (Society to Save the Sturgeon, adres: Fischerweg 408, D-18069 Rostock) albo do Petera D. Rask-Möller z Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze. Nagroda za przesłany znaczek archiwizujący wraz z raportem o połowie jesiotra dostarczony zgodnie z powyższymi instrukcjami wynosi 100 euro. Można to zrobić także poprzez Zakład Ryb Wędrownych Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Gdańsku lub Stację Morską UG w Helu (adres jest poniżej).
Prosimy o niezwłoczne wypuszczenie ryb po ich złowieniu oraz zanotowanie numeru znaczka i ewentualnie zrobienie im zdjęcia.