Analiza produkcji i sprzedaży pstrągów tęczowych w 2009 r.
Stanisław Bontemps
Instytut Rybactwa Śródlądowego
W celu opracowania „Serwisu pstrągowego 2009 roku” rozesłano, już po raz dwudziesty, ankiety do 166 hodowców. Mimo, jak zwykle opóźnionych zwrotów, po wielokrotnym monitowaniu, otrzymano wystarczającą liczbę wypełnionych ankiet (79,5%) do przeprowadzenia wiarygodnej analizy danych. Do oszacowania produkcji w 2009 roku skorzystano z danych zawartych w 121 ankietach.
Ponownie przypominamy, że liczba rozesłanych ankiet nie jest jednoznaczna z liczbą gospodarstw hodowlanych. W kilku ankietach podawane są dane produkcyjne łącznie z kilku gospodarstw pstrągowych - bądź stanowiących własność jednego hodowcy, bądź zarządzanych przez jedną osobę. W przypadku braku odpowiedzi od takich respondentów szacowana w analizie wielkość produkcji z pewnością zostaje obarczona większym błędem statystycznym. Ilość danych z zastrzeżeniem anonimowości stale się zwiększa i stanowi ponad 33% udzielonych odpowiedzi.
Analizę produkcji i sprzedaży pstrągów tęczowych prowadzono od dwudziestu lat według stałej ankiety, w niezmiennej formie i układzie danych, co znacznie ułatwia porównywanie danych z dowolnie wybranych lat.
Wysłano 74 ankiety, otrzymano 55 odpowiedzi (74,3%). Anonimowość danych objęła 20 hodowli. Analizę przeprowadzono z danych zawartych w 51 ankietach. Produkcja w tym rejonie wyniosła 62,3% produkcji krajowej, a sprzedaż 57,8%. Wielkość produkcji i sprzedaży podano w tabeli 1. W stosunku do danych z roku poprzedniego produkcja w tym rejonie zmniejszyła się o 706,1 ton (8,5%), a sprzedaż o 3599,6 ton (30,6%). Ogólny eksport stanowił 44,2% sprzedanych pstrągów towarowych i był mniejszy o 2606,5 ton od eksportu w 2008 roku (spadek o 43,1%). Eksport bezpośredni (ryby żywe) stanowił 30% całkowitego eksportu z tego rejonu. Sprzedaż narybku wyniosła 363,5 ton, co stanowi spadek o 323,8 ton (47,1%) w stosunku do roku poprzedniego.
Z 51 hodowli, które przedstawiły stan zdrowotności w 40 nie obserwowano zachorowań ani śnięć wykraczających poza ilości ponadnormatywne. W tabeli 8 wykazano występowanie chorób wywołanych bakteriami, pasożytami lub złym stanem środowiska i awariami. W 45 gospodarstwach przeprowadzono badania na obecność wirusów, w których wykryto 3 przypadki VHS, 4 IPN i 1 IHN. W 3 hodowlach wystąpiły bardzo silne śnięcia wywołane przez VHS. Choroby bakteryjne wywołały śnięcia u narybku silne w 4 gospodarstwach, słabe w 3. Pasożyty spowodowały silne śnięcia narybku w 4 hodowlach i ryby handlowej w 4. Awarie i stan środowiska były przyczynami śnięć w 6 gospodarstwach, w tym silnych w 1 – narybku i w 1 handlówki. Opieką weterynaryjną objętych było 47 gospodarstw, a w 50 stosowano zabiegi profilaktyczne.
W 2009 roku według danych z ankiet pstrągi karmiono paszami granulowanymi firm przedstawionych w zestawieniu (udział ich podano w %). Jak w latach poprzednich w hodowlach, w których ryby karmiono paszami od różnych producentów, każdego z nich wykazano dla danej hodowli, niezależnie od masy zakupionej karmy.