Nasz udział w Międzynarodowych Targach „Grüne Woche – Zielony Tydzień ” 2011 w Berlinie
Ryszard Kolman1, Andrzej Lirski1, Mirosław Szczepkowski1, Krzysztof Lewandowski2
1Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
2Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu
Corocznie w styczniu w Berlinie organizowane są Międzynarodowe Targi „Zielony Tydzień”, podczas których prezentuje się osiągnięcia i produkty z dziedziny gospodarki żywnościowej, rolnictwa i ogrodnictwa. W tym roku odbyła się 76 edycja tej imprezy, w której wzięło udział 1536 wystawców z 58 krajów (fot. 1). Targi trwały od 21 do 30 stycznia 2011 roku, szacuje się, że liczba zwiedzających sięgnęła 400 tys. osób. W ramach targów odbyło się również około 250 imprez towarzyszących: sympozjów, seminariów i prelekcji. W bieżącym roku targi miały dla nas szczególny charakter, ponieważ Polska była krajem partnerskim „Grüne Woche”, dzięki czemu zarówno nasz kraj, jak i polska żywność, były obecne we wszystkich działaniach promocyjnych tej imprezy. W ceremonii otwarcia uczestniczyli ministrowie rolnictwa Niemiec i Polski.
Hasłem przewodnim polskiej prezentacji było „Polska... schmeckt!”, czyli „Polska… smakuje” (fot. 2). Swoje stoiska w hali 11.2 miało dziewięć regionów oraz kilka organizacji. Jedną z nich była Organizacja Producentów Ryb Jesiotrowatych, dzięki której w targach wzięła udział w dniach 21-25 stycznia 2011 roku liczna grupa hodowców, naukowców i przedstawicieli sektora rybackiego z Polski. W tym gronie znaleźli się również pracownicy Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Na stoisku przygotowanym przez OPRJ można było zapoznać się z osiągnięciami polskich hodowców i naukowców w dziedzinie chowu jesiotrów (fot. 3). W dużym akwarium można było obserwować pływające jesiotry, a na dwóch monitorach zaprezentowano film ukazujący proces chowu gatunków hodowlanych oraz działań podjętych dla restytucji jesiotrów w basenie Bałtyku. Dodatkową atrakcją była prezentacja i degustacja produktów „jesiotrowych” firmy ACIPOL z Konina, a mianowicie kawioru i wędzonego jesiotra.
Z inicjatywy Organizacji Producentów Ryb Jesiotrowatych w trakcie targów została zorganizowana konferencja pt. „Utrzymanie gatunku oraz restytucja jesiotra bałtyckiego na obszarze zlewni Morza Bałtyckiego”, która stanowiła ważny akcent promocyjno-propagandowy zarówno idei samej restytucji, jak współpracy polsko-niemieckiej na tym polu. Organizatorzy zadbali o jej odpowiednią rangę zapraszając do udziału przedstawicieli najwyższych władz resortów rolnictwa i ochrony środowiska obu krajów, a także organizacji rybackich i wędkarskich. Oprócz przedstawicieli Polski, wzięli w niej czynny udział koledzy z Litwy, Łotwy, Niemiec i Rosji (fot. 4).