Projekt pilotażowy w zakresie doskonalenia metod chowu i hodowli jesiotra ostronosego oraz eksperymentalnych zarybień
Ryszard Kolman
1 lutego 2011 roku zawarto umowę pomiędzy Instytutem Rybactwa Śródlądowego im. St. Sakowicza w Olsztynie, reprezentowanym przez dyrektora prof. dr. hab. Bogusława Zdanowskiego a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, reprezentowaną przez Mariusza Pannka o dofinansowanie wymienionego w tytule projektu, który będzie realizowany w ramach środka 3.5. Projektu pilotażowego Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.
Głównym celem operacji prowadzonych w ramach projektu jest zbudowanie podstaw wieloletniego procesu restytucji jesiotra bałtyckiego. Niniejszy projekt jest w dużym stopniu kontynuacją prac w ramach zakończonego we wrześniu 2008 roku „Programu innowacyjnego w zakresie badań nad restytucją jesiotra bałtyckiego i demonstracji uzyskanych wyników” realizowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006”. Zebrane w ramach zakończonego projektu innowacyjnego SPO wyniki, zdobyte doświadczenie oraz zgromadzony sprzęt badawczy będą wykorzystane jako wartości wyjściowe do realizacji niniejszego projektu.
Niniejszy projekt stanowić będzie kolejny etap programu restytucji jesiotra bałtyckiego. Zgodnie z jej założeniami powinien on trwać co najmniej do 2014 roku, tzn. do wejścia do eksploatacji pierwszego rocznika tarlaków. Do tego czasu powinny być prowadzone eksperymentalne zarybienia materiałem zarybieniowym produkowanym z ikry zapłodnionej lub wylęgu sprowadzanego z Kanady. Ponadto należy uzupełniać kolejne roczniki selektów w stadach przyszłych tarlaków, co zapewni długoletnią ich eksploatację przy zachowaniu należytej zmienności genetycznej uzyskiwanego od nich potomstwa.