Sprzedaż karpia towarowego w 2010 roku
Andrzej Lirski
Zakład Rybactwa Stawowego w Żabieńcu, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
Średnia krajowa produkcja karpia przeznaczonego do konsumpcji w latach 1993-2010 wyniosła 19330 kg (rys.1). W ostatnim sezonie odłowiono 15400 ton (Lirski 2011), co jest najniższą wartością w kilkunastoletniej historii badań ankietowych prowadzonych w Zakładzie Rybactwa Stawowego w Żabieńcu. Wynik ten oznacza duży regres produkcyjny i powrót do rezultatów z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy na skutek dużej śmiertelności ryb i braków środków produkcji (głównie pasz) niepozwalających na intensyfikację odławiano około 15800-16000 ton karpia.
Charakterystykę ankietowanych gospodarstw karpiowych (liczba, powierzchnia ewidencyjna, podział na klasy wielkości) przedstawiono w poprzednim numerze Komunikatów Rybackich (Lirski 2011).
Polska jest nie tylko największym producentem karpia handlowego w Unii Europejskiej, lecz należy także do największych importerów tego gatunku. Malejąca krajowa produkcja stymuluje przywóz żywego karpia konsumpcyjnego z zagranicy. Największe ilości karpia sprowadzane są z Czech, Litwy oraz Węgier. Precyzyjne określenie wielkości importu jest utrudnione z powodu różnic występujących w dostępnych statystykach krajowych i zagranicznych. Wydaje się, że od 2005 roku wielkość importu jest niedoszacowana. Brak jeszcze ostatecznych danych celnych dla przywozu karpia za 2010 rok, lecz można pokusić się o stwierdzenie, że w ostatnim sezonie import osiągnął wielkość co najmniej 3000 ton. Byłaby to ilość rekordowa w powojennej historii branży i oznaczała, że w 2010 roku karp pochodzący z importu stanowił już około 20% produkcji krajowej (rys. 2).
Decydujące znaczenie dla wielkości importu ryb mają dwa czynniki: produkcja krajowa i kursy walutowe. Silny złoty stymuluje zwiększony import karpia, natomiast niska produkcja w kraju zachęca do przywozu karpia z zagranicy. W imporcie zdecydowanie dominuje karp żywy, karp mrożony i schłodzony mają niewielki udział w ogólnej puli ryb przywożonych do Polski. W ostatnich 15 latach jedynie pięciokrotnie import karpia mrożonego przekroczył 100 ton, najwięcej przywieziono w 1998 roku, było to 118,3 ton, natomiast w 2009 roku 57,4 ton (dane uzyskane od K. Hryszki z IEiGŻ). Przywóz karpia żywego koncentruje się w listopadzie i pierwszych dniach grudnia, co jest oczywiście związane ze specyfiką handlu tym gatunkiem.