Analiza produkcji i sprzedaży pstrągów tęczowych w 2010 r.
Stanisław Bontemps
Instytut Rybactwa Śródlądowego
W piśmie do pp. hodowców pstrągów tęczowych załączonym do ankiety serwisu 2010 roku przedstawiliśmy sprawę dalszego prowadzenia zbioru informacji dotyczących produkcji i sprzedaży pstrągów. Na pytanie o dalszą współpracę z „Serwisem pstrągowym IRS”, z którym zwróciliśmy się do przeszło 50% hodowli w kraju, otrzymaliśmy 100 odpowiedzi. We wszystkich wskazano na celowość prowadzenia serwisu i wyrażono chęć dalszej współpracy w tej dziedzinie z Instytutem. Niestety, nawet wśród tych respondentów jest wielu, którzy, mimo wcześniejszej deklaracji, nie odesłali ankiet. Nie naszym zadaniem jest dochodzenie przyczyn odmowy współpracy, mimo zachowywania na życzenie anonimowości. Udzielanie Instytutowi informacji jest decyzją dobrowolną.
Zgodnie z opinią większości, w obecnej analizie pozostawiono wykaz danych z poszczególnych hodowli. Usunięto informacje o zbycie i o łowiskach wędkarskich. W części „Zdrowotność” wprowadzono informację o śnięciach ryb wywołanych przez choroby wirusowe.
Rozesłano 164 ankiety „Serwis pstrągowy 2010" z prośbą o jak najszybsze przesłanie nam danych. Niestety, zebranie wystarczającej do opracowania analizy liczby ankiet wymagało w wielu przypadkach wielokrotnego monitowania pisemnego i telefonicznego. Po prawie pięciu miesiącach otrzymano 79,9% zwrotów, co pozwoliło na przeprowadzenie wiarygodnej analizy, chociaż obarczonej większym błędem statystycznym. Przypomnieć należy, że w latach 80.-90. liczba zwróconych ankiet przekraczała dziewięćdziesiąt parę procent.
Od trzech lat przypominamy, że liczba rozesłanych ankiet nie jest jednoznaczna z liczbą gospodarstw hodowlanych. W kilku ankietach podawane są dane produkcyjne łącznie z kilku gospodarstw pstrągowych, stanowiących własność jednego hodowcy, bądź zarządzanych przez jedną osobę. W przypadku braku odpowiedzi od takich respondentów szacowana w analizie wielkość produkcji jest znacznie zaniżona. Szczególnie ma to miejsce w dużych obiektach hodowlanych Pomorza Zachodniego. Niewykazywanie produkcji z takich obiektów może obniżać produkcję tego rejonu o ponad 5%.
Wysłano 74 ankiety, otrzymano 57 odpowiedzi (77,0%). Anonimowość danych objęła 23 hodowle. Analizę przeprowadzono z danych zawartych w 50 ankietach. Produkcja w tym rejonie wyniosła 64,4% produkcji krajowej, a sprzedaż 59,4%. Wielkość produkcji i sprzedaży podano w tabeli 1. W stosunku do danych z roku poprzedniego produkcja w tym rejonie zmniejszyła się o 1202,1 ton (15,8%), a sprzedaż o 1573,4 ton (19,3%). Ogólny eksport stanowił 43,9% sprzedanych pstrągów towarowych i był mniejszy o 676,7 ton od eksportu w 2009 roku (spadek o 19,6%). Eksport bezpośredni (ryby żywe) stanowił 17,6% całkowitego eksportu z tego rejonu. Sprzedaż narybku wyniosła 272,8 ton, co stanowi spadek o 90,7 ton (25,0%) w stosunku do roku poprzedniego.