Wpływ żywienia lina (Tinca tinca) paszami suplementowanymi olejami roślinnymi na podstawowe wskaźniki hodowlane
Zdzisław Zakęś1, Barbara Jankowska2, Konrad Partyka1, Krystyna Demska-Zakęś3
1Zakład Akwakultury, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
2Katedra Technologii i Chemii Mięsa, Wydział Nauki o Żywności, UWM w Olsztynie
3Katedra Ichtiologii, Wydział Ochrony Środowiska i Rybactwa, UWM w Olsztynie
Badania prowadzone w ostatnich latach wykazały, że stosowanie w intensywnym podchowie lina (Tinca tinca) komercyjnych pasz, szczególnie tych, przeznaczonych do podchowu ryb łososiowatych i morskich gatunków może manifestować się m.in. znacznymi stratami (Rennert i in. 2003). Stwierdzono też, że żywienie juwenalnego lina komercyjnymi paszami przeznaczonymi dla karpia (Cyprinus carpio), przyczynia się nie tyle do zwiększenia śmiertelności, co do istotnego wzrostu liczebności osobników z różnymi deformacjami ciała, czyli do pogorszenia jakości biologicznej materiału zarybieniowego (Wolnicki i in. 2006). Przyczyny tych niepowodzeń należy głównie wiązać z nieodpowiednim składem komponentowym i chemicznym pasz komercyjnych, a zwłaszcza z ilością i jakością zawartych w nich tłuszczów.
W związku z rosnącym popytem i ceną na tran, a także malejącą podażą tego istotnego składnika pasz dla ryb intensywnie poszukuje się alternatywnych źródeł tłuszczu. Takim zamiennikiem tranu są coraz powszechniej stosowane oleje roślinne (VO) (Tacon 2004). Wiadomo, że źródłem istotnych kwasów tłuszczowych (EFA) dla wielu ryb słodkowodnych mogą być oleje roślinne (Sargent i in. 2002). Stosowanie VO jest praktykowane w przypadku produkcji pasz dla karpia, ale również i ryb łososiowatych. Można przypuszczać, że w przypadku lina, typowego bentofaga i gatunku wszystkożernego, wykorzystanie pasz zawierających w swoim składzie oleje roślinne może być efektywne. Testy paszowe prowadzone na tym gatunku z dietami zawierającym w swoim składzie VO należą jednak do rzadkości i dotyczą głównie analiz efektów żywienia tego typu dietami na podstawowy skład ciała i jakość mięsa lina (Turchini i in. 2007). Kilka prac dotyczyło wpływu warunków podchowu (np. stawy, sadze, systemy recyrkulacyjne (RAS)) i żywienia (pokarm naturalny, ziarna zbóż, pasze sztuczne) na wartość rzeźną i jakość mięsa lina (Steffens i in. 1998, Jankowska i in. 2006).
Celem prezentowanych badań było określenie wpływu żywienia lina paszami doświadczalnymi, suplementowanymi tranem lub olejami roślinnymi na wzrost i współczynniki pokarmowe pasz.