Zarybienie narybkiem węgorza dorzecza Odry i Wisły zrealizowane w 2011 r. w ramach „Planu gospodarowania zasobami węgorza w Polsce”
Stanisław Robak
Zakład Ichtiologii, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
Wraz z opracowaniem przez Instytut Rybactwa Śródlądowego oraz Morski Instytut Rybacki w Gdyni dokumentu „Plan gospodarowania zasobami węgorza w Polsce” (PGZWP) i akceptacji jego założeń przez Komisję Parlamentu Europejskiego, Polska przystąpiła do ogólnoświatowego programu ochrony i racjonalnego wykorzystania zasobów węgorza europejskiego. Organem realizującym postanowienia zawarte w PGZWP jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do obowiązków Ministra należy wdrażanie środków zawartych w PGZWP oraz monitoring efektów tych działań. Do monitoringu efektów realizacji planu Minister upoważnił Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.
„Plan gospodarowania zasobami węgorza w Polsce” zakłada wdrażanie wielu środków mających na celu odtworzenie populacji do poziomu nie zagrażającego istnieniu gatunku. Do podstawowych należą: ograniczenie śmiertelności oraz zarybianie obszarów wolnych od przeszkód wodnych, dających szansę swobodnego przemieszczania się ryb i wędrówki na tarliska znajdujące się na Morzu Sargassowym.
Plan gospodarowania zasobami węgorza zakłada zarybianie dorzecza Odry w ilości 6 mln szt. narybku szklistego lub 1,2 mln szt. narybku podchowanego (5 g), a dorzecza Wisły odpowiednio 7 mln szt. lub 1,4 mln szt. Niemal połowę przyjętego w PGZWP zobowiązania wykonują użytkownicy obwodów rybackich w ramach zarybień prowadzonych na podstawie umów z RZGW. Pozostała ilość kupowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego.
W 2011 roku odbyło się pierwsze zarybienie zrealizowane w ramach PGZWP. Środki na ten cel Instytut Rybactwa Śródlądowego pozyskał z programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, środka 3.2 „Ochrona i rozwój fauny i flory wodnej” objętego osią priorytetową 3 – Środki służące wspólnemu interesowi, z pomocy pochodzącej z publicznych środków krajowych oraz Europejskiego Funduszu Rybackiego, w ramach dofinansowania projektu pt. ”Zarybianie wód dorzecza Odry i Wisły narybkiem węgorza europejskiego Anguilla anguilla (L.) w celu odbudowy jego populacji”.