Gospodarka rybacka w śródlądowych wodach płynących w 2010 roku. Cz. 1. Uprawnieni do rybactwa, obwody rybackie, połowy gospodarcze i zatrudnienie
Arkadiusz Wołos, Maciej Mickiewicz, Hanna Draszkiewicz-Mioduszewska
Zakład Bioekonomiki Rybactwa, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
W 2011 roku Zakład Bioekonomiki Rybactwa prowadził – po raz siódmy z rzędu badania statystyczne z zakresu rybactwa śródlądowego w ramach Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej 2010 realizowanego na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 1995 r. nr 88 poz. 439, z późn. zm.) przewidzianych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2010 określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2010 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2010 (Dz.U. nr 106 poz. 676). W niniejszej, pierwszej części opracowania przedstawiono wyniki analiz dotyczących uprawnionych do rybactwa, użytkowanych przez nich obwodów rybackich, wielkości odłowów gospodarczych oraz zatrudnienia w podmiotach uprawnionych do rybactwa w obwodach rybackich.
Ogółem otrzymano 354 prawidłowo wypełnione kwestionariusze od podmiotów gospodarczych użytkujących łącznie 386525,2919 ha publicznych śródlądowych wód powierzchniowych płynących. Oznacza to niższą o 6 liczbę kwestionariuszy, ale nieznacznie wyższą powierzchnię publicznych śródlądowych wód powierzchniowych płynących (o 328 ha) w porównaniu z poprzednim rokiem badań. Przyjmując, zgodnie z danymi Instytutu Rybactwa Śródlądowego, że powierzchnia wód, która jest użytkowana rybacko wynosi w przybliżeniu 480000 ha, zebrana i poddana analizie próba około 386,5 tys. ha śródlądowych wód płynących, obejmuje 80,5% całkowitego ich areału, co oznacza wysoki i bardzo stabilny poziom tego wskaźnika w kolejnych latach prowadzonych badań. Oznacza to także, że w pełni uprawomocnione jest porównywanie uzyskanych w tych latach wyników badań. Fakt, że nie ze wszystkich obwodów rybackich w Polsce otrzymano stosowne dane gospodarcze wynika z tego, że na użytkowanie rybackie części obwodów rybackich RZGW nie rozpisały jeszcze konkursów, a z częścią użytkowników rozwiązano umowy w wyniku naruszenia przez nich warunków umowy (brak odpowiedniej dokumentacji, prowadzenie nieracjonalnej gospodarki rybackiej itd.). Skłania to do wysunięcia wniosku, że badana za rok 2010 próba użytkowników była wysoce reprezentatywna dla całości rybactwa w publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących.