Prognoza produkcji karpia w 2012 roku
Andrzej Lirski
Zakład Rybactwa Stawowego w Żabieńcu, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
Wyjątkowo wcześnie, bo już pierwszego października, jeden z tabloidów ogłosił krzyczącym tytułem, że w tym roku „Nie będzie karpi na Wigilię!”.
Ponieważ odłowy stawów rozpoczęły się w pierwszych dniach października i będą prowadzone co najmniej do połowy listopada, pierwsza wstępna, zweryfikowana rzeczywistymi rezultatami ocena wielkości produkcji karpi przeznaczonych do konsumpcji w Polsce w 2012 roku będzie znana dopiero na przełomie października i listopada.
Oficjalne wyniki produkcyjne polskiej akwakultury w 2012 roku dostępne będą w analizie wykonanej w ramach Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej przy użyciu kwestionariuszy RRW-22, czyli we wrześniu/październiku 2013 roku.
Dzięki badaniom ankietowym prowadzonym w Zakładzie Rybactwa Stawowego w Żabieńcu od dwudziestu już lat, możliwe jest przedstawienie spodziewanej wielkości produkcji wszystkich roczników karpia jeszcze przed zakończeniem sezonu.
Wykorzystane materiały
Po zakończeniu wiosennych obsad stawów wszystkich kategorii wysłano do grupy wybranych gospodarstw stawowych pocztą konwencjonalną i mailową 160 ankiet, otrzymując zwrot czterdziestu wypełnionych. Oznacza to, że odpowiedzi udzieliła 1/4 proszonych o to respondentów. Problemy z uzyskaniem dobrowolnych informacji na temat sektora dotyczą nie tylko chowu karpia, lecz także pstrąga tęczowego (Bontemps 2012).
Ponieważ przetworzone dane ekstrapolowane są na całą powierzchnię stawową w Polsce, jakość badań i wiarygodność przedstawianych prognoz uzależnione są w sposób bezpośredni od reprezentatywności próby. W 2008 roku w ankietach otrzymanych wiosną reprezentowane było 19326 ha, w 2009 r. 19170 ha, w 2010 r. 24077 ha, natomiast w 2011 r. 21665 ha. W tegorocznych badaniach powierzchnia ewidencyjna stawów w czterdziestu ankietowanych gospodarstwach wyniosła jedynie 16150 ha. Mniejsza niż zwykle powierzchnia stawowa objęta badaniami w 2012 roku powoduje, że uzyskane wyniki prognoz mogą być obarczone błędem.
Pomiarów temperatury dokonywano, podobnie jak w dwóch poprzednich sezonach w Żabieńcu, w stawie kroczkowym o powierzchni 10 ha, na głębokości 1,0 m przy użyciu elektronicznego rejestratora temperatury typ DS. 1921G o rozdzielności temperatury 0,5°C.