Polska akwakultura w 2012 roku na podstawie analizy kwestionariuszy RRW-22. Część 1
Andrzej Lirski, Leszek Myszkowski
Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
Polska, podobnie jak inne kraje członkowskie jest zobowiązana, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 762/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie przekazywania przez państwa członkowskie statystyk w dziedzinie akwakultury, do przedkładania Komisji statystyk dotyczących wszelkiej działalności w dziedzinie akwakultury prowadzonej na ich terytoriach w wodach słodkich i słonych.
Dane należy przekazywać corocznie, z wyjątkiem informacji o strukturze (metodach produkcji), które przekazuje się co trzy lata. Pierwszym rokiem, w odniesieniu do którego należało przesłać dane, był rok 2008 (rok referencyjny), a zestawienia miały być przekazane Eurostatowi do dnia 31 grudnia 2009 roku. Polska znalazła się wśród siedmiu państw członkowskich, którym przyznano okres przejściowy w celu wykonania nowego rozporządzenia i pierwszym rokiem referencyjnym był 2011 rok.
Zgodnie z artykułem 3 wymienionego rozporządzenia dane obejmujące co najmniej 90% całkowitej wielkości produkcji wyrażonej ilościowo, lub w przypadku wylęgarni i podchowalni wyrażonej liczbą osobników, są tworzone przez państwa członkowskie na podstawie badań lub innych potwierdzonych statystycznie metod. Dane obejmujące pozostałe 10% produkcji łącznej mogą pochodzić z szacunków.
Wymagane informacje zawarte są w kwestionariuszu statystycznym RRW-22 „Zestawienie dotyczące powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli w 2012 roku”. Do opracowania całościowego obrazu krajowej akwakultury wykorzystano także dane z opracowania „Zestawienie dotyczące gospodarki rybackiej prowadzonej w publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących w roku 2012 na podstawie analizy kwestionariuszy RRW-23” oraz z opracowania dotyczącego zarybiania polskich obszarów morskich w 2012 roku.