Wydajność rzeźna i wskaźniki hodowlane selektów sandacza podchowywanych w systemach recyrkulacyjnych – efekt płci i diety
Zdzisław Zakęś1, Mirosław Szczepkowski2, Barbara Jankowska3, Krystyna Demska-Zakęś4
1Zakład Akwakultury, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
2Zakład Hodowli Ryb Jesiotrowatych, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
3Katedra Technologii i Chemii Mięsa, Wydział Nauki o Żywności, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
4Katedra Ichtiologii, Wydział Nauk o Środowisku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Do nowych, tzw. perspektywicznych gatunków dla europejskiej akwakultury coraz częściej zalicza się sandacza. Jest to głównie związane z dużym i stale rosnącym zapotrzebowaniem na bardzo cenione przez konsumentów mięso tego gatunku i dalece niewystarczającą podażą sandacza odławianego z wód otwartych (Zakęś 2012). Szczególnie obiecująca jest intensywna metoda hodowli tego gatunku w systemach recyrkulacyjnych (RAS) (Zakęś 2011, 2012). Jest ona jednak dopiero rozwijana, a zasób wiedzy o intensywnej produkcji sandacza w RAS jest jeszcze niekompletny. Do tej pory dużo uwagi poświęcono wymaganiom pokarmowym głównie młodocianych stadiów tego gatunku. Brakuje natomiast informacji o wskaźnikach i efektach podchowu w RAS sandacza mieszczącego się w przedziale finalnej wielkości handlowej, tj. przeznaczonej do konsumpcji (masa ciała 1-2 kg).
Celem prezentowanych badań było określenie wpływu żywienia selektów sandacza (początkowa masa ciała > 1,35 kg) dwiema komercyjnymi paszami komponowanymi na podstawowe wskaźniki hodowlane i wartość rzeźną. Indywidualne poznakowanie ryb znaczkami (pasywnymi, zintegrowanymi transponderami – PIT) umożliwiło również określenie wpływu płci ryb na badane wskaźniki.