Tanganika w akwarium
Maja Prusińska
Zakład Ichtiologii, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
Podobnie jak i w innych zbiornikach wodnych, tak i w Tanganice, środowisko nie jest identyczne w każdym jego miejscu, lecz potrafi różnić się dość znacznie. Inne warunki panują w strefie przybrzeżnej, inne na głębokości 40 metrów, jeszcze inne w toni jeziora. Pielęgnice zamieszkujące Tanganikę doskonale przystosowały się do zajmowanych przez siebie nisz ekologicznych. Jeśli chcemy podziwiać efekty tych przystosowań, to niezbędne jest stworzenie rybom w naszych akwariach warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Oczywiście nie można odzwierciedlić wszystkich czynników (np. głębokości 40 metrów), jednak odpowiedni dobór obsady, podłoża i pokarmu z pewnością wpłynie pozytywnie na naszych ulubieńców.
Żaden zbiornik wodny, który powstał w sposób naturalny, nie jest środowiskiem całkowicie jednorodnym. Zawsze można wyróżnić w jego obrębie szereg pomniejszych środowisk, które mają charakterystyczne dla siebie faunę i florę. Tanganika nie odbiega od tego schematu i podobnie jak w innych jeziorach, tak i w nim wyróżnić można szereg stref. W strefie przybrzeżnej znakomitą większość linii brzegowej zajmuje biotop skalisty – urwiste brzegi z licznymi złomowiskami skalnymi, gdzieniegdzie poprzerywanymi piaszczystymi łachami. Miejsca z dnem mulistym, obfitujące w większą ilość osadów znajdziemy jedynie w pobliżu ujść rzek. W zależności od rodzaju podłoża oraz głębokości, w różnych strefach jeziora znajdziemy zupełnie inne zespoły ryb pielęgnicowatych, charakterystyczne dla danego siedliska. Ponadto szereg gatunków bytuje w strefie przejściowej między różnymi rodzajami biotopów.
Jednym z najbardziej ulubionych przez nurków miejsc jest przylądek Chaitika, gdzie brzegi jeziora stanowią strome klify skalne, poprzedzielane licznymi podwodnymi tarasami. Klify te są na tyle strome, że już w niewielkim oddaleniu od brzegu głębokość wzrasta do kilkudziesięciu metrów. Jednocześnie nagromadzony na podwodnych tarasach żwir, piasek czy niewielkie skałki, stwarzają warunki życia wielu różnorodnym gatunkom pielęgnic. Dzięki takiej różnorodności podłoża, na stosunkowo niewielkim obszarze, nurkujący spotkać może gatunki charakterystyczne zarówno dla strefy piaszczystej, jak i żwirowatej czy typowo kamienistej.