Gospodarka rybacka w śródlądowych wodach płynących w 2012 roku. Cz. 2. Zarybienia
Maciej Mickiewicz, Hanna Draszkiewicz-Mioduszewska, Arkadiusz Wołos
Zakład Bioekonomiki Rybactwa, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
Druga część opracowania realizowanego w ramach Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej jest poświęcona zarybieniom przeprowadzonym przez uprawnionych do rybactwa w obwodach rybackich w Polsce w 2012 roku. Cel badań i ich założenia metodyczne zostały przedstawione w części 1, opublikowanej w pierwszym numerze Komunikatów Rybackich z 2014 roku, w której ten sam zespół autorów omówił podstawowe dane o uprawnionych do rybactwa, obwodach rybackich, odłowach ryb narzędziami rybackimi oraz zatrudnieniu.
Poniżej przedstawioną analizę gospodarki zarybieniowej prowadzonej w roku 2012 w publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących oparto na danych zawartych w kwestionariuszach RRW-23, które otrzymano od 381 podmiotów gospodarczych użytkujących rybacko obwody rybackie ustanowione na jeziorach, rzekach i zbiornikach zaporowych o łącznej powierzchni 391333,1124 ha.
Analizowane podmioty prowadzące gospodarkę rybacką w 2012 roku wprowadziły do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych płynących łącznie 27 gatunków ryb (tab. 1).
Największy odsetek podmiotów (tab. 1) zarybiał gatunkami cennymi ekologicznie (gatunki drapieżne, karpiowate reofilne, karpiowate litoralowe, koregonidy), ekonomicznie (węgorz, sandacz, sielawa, szczupak, lin) i społecznie (w tym wypadku gatunkami cennymi z wędkarskiego punktu widzenia – np. szczupak, sandacz, karp, sum, lin). Pierwszymi dziesięcioma gatunkami zarybiło od około 81% (szczupak) do około 14% (sieja i pstrąg potokowy) analizowanych podmiotów. Warto też wspomnieć, iż pierwszych dziewięć gatunków, są to dokładnie te same gatunki i w tej samej kolejności, co w pierwszej dziewiątce w 2011 roku. Zmieniła się jedynie pozycja dziesiąta. W 2011 roku był to pstrąg potokowy, zaś w 2012 roku sieja i pstrąg potokowy.