Polska akwakultura w 2013 roku na podstawie analizy kwestionariuszy RRW-22. Część 1
Andrzej Lirski, Leszek Myszkowski
Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
Polska, podobnie do innych krajów członkowskich jest zobowiązana, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 762/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie przekazywania przez państwa członkowskie statystyk w dziedzinie akwakultury, do przedkładania Komisji statystyk dotyczących wszelkiej działalności w dziedzinie akwakultury prowadzonej na ich terytoriach w wodach słodkich i słonych.
Dane należy przekazywać corocznie, z wyjątkiem informacji o strukturze (metodach produkcji), które przekazuje się co trzy lata. Pierwszym rokiem, w odniesieniu do którego należało przesłać dane, był rok 2008 (rok referencyjny), a zestawienia miały być przekazane Eurostatowi do dnia 31 grudnia 2009 roku. Polska znalazła się wśród siedmiu państw członkowskich, którym przyznano okres przejściowy w celu wykonania nowego rozporządzenia i pierwszym rokiem referencyjnym był 2011 rok.
Zgodnie z artykułem 3 wymienionego rozporządzenia dane obejmujące co najmniej 90% całkowitej wielkości produkcji wyrażonej ilościowo lub w przypadku wylęgarni i podchowalni wyrażonej liczbą osobników są tworzone przez państwa członkowskie na podstawie badań, lub innych potwierdzonych statystycznie metod. Dane obejmujące pozostałe 10% produkcji łącznej mogą pochodzić z szacunków.
Informacje zawarte w obligatoryjnych kwestionariuszach sprawozdawczych RRW-22 stanowią jedyne oficjalne źródło danych dotyczących krajowej akwakultury w poszczególnych latach, co sprawia, że są one wszechstronnie wykorzystywane przez rożne upoważnione do tego agendy i instytucje krajowe oraz unijne. Zbiorcze zestawienia produkcji ryb i wielkości sektora wykorzystane były między innymi przy tworzeniu Programu Operacyjnego i alokacji środków finansowych dla Polski w Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim na lata 2014-2020. Przewiduje się, że niektóre informacje statystyczne wykorzystywane będą przy tworzeniu rozporządzeń wykonawczych do projektu ustawy o zrównoważonym rozwoju sektora rybołówstwa z udziałem europejskiego funduszu morskiego i rybackiego. Powyższe fakty sprawiają, że troska o terminowe i rzetelne składanie sprawozdań powinna być bliska wszystkim właścicielom i zarządzającym podmiotami akwakultury.