Wpływ żywienia sandacza paszami o różnej wielkości granul na efekty hodowlane wstępnej fazy tuczu w systemach recyrkulacyjnych
Zdzisław Zakęś1, Marek Hopko1, Maciej Rożyński1, Konrad Stawecki2
1Zakład Akwakultury, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
2Zakład Hydrobiologii, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
Efekty podchowu ryb, szczególnie w warunkach intensywnej hodowli, determinowane są nie tylko ilością i jakością paszy (składem chemicznym i komponentowym), ale również sposobem jej podawania (żywienie ręczne, automatyczne), a także częstotliwością żywienia (np. Brännäs i Linnér 2000, Zakęś i in. 2001, 2004, Ronyai i Csengeri 2008). W testach żywieniowych mniej uwagi poświęca się parametrom fizycznym paszy, tj. wielkości granul paszy, ich kształtowi, barwie i konsystencji. Przeprowadzone badania dowodzą jednak, że czynniki te mogą istotnie determinować efekty podchowu ryb (Stradmeyer i in. 1988, Helland i in. 1997, Higuera 2001, Sonmez i in. 2009, Rożyński i Zakęś 2015). Istotne jest poznanie tego typu wymagań w przypadku nowych dla akwakultury gatunków, do których można zaliczyć sandacza (Sander lucioperca). Wykazano, że z powodzeniem można go żywić komercyjnymi paszami stosowanymi w hodowli ryb łososiowatych (Zakęś i in. 2001, 2012). Jednak wiedza na temat jego wymagań pokarmowych dotyczy przede wszystkim chemicznej jakości diety (Zakęś i in. 2004, Schulz i in. 2008). W praktyce, z uwagi na fakt, że sandacz dobrze przyswaja komercyjne pasze stosowane w hodowli ryb łososiowatych, w przypadku podejmowania prób tuczu tego gatunku stosuje się analogiczne programy żywieniowe, np. podobnej wielkości granule (Z. Zakęś, obs. własne). Żywienie pstrąga tęczowego (Oncorhynchus mykiss) o masie ciała ok. 20 g paszami o wielkości granul 3-4 mm skutkuje poprawą tempa wzrostu w porównaniu z rybami żywionymi paszami o mniejszej wielkości granul (Sonmez i in. 2009). W przypadku sandacza stosowanie tej wielkości granul wydaje się uzasadnione dopiero u ryb o większej masie ciała (Z. Zakęś, obs. własne). Do tej pory nie określono doświadczalnie wpływu wielkości granul pasz komponowanych na efekty podchowu sandacza we wstępnym etapie tuczu tego gatunku w systemach recyrkulacyjnych (RAS).
Celem niniejszego eksperymentu było określenie wpływu żywienia juwenalnego sandacza (początkowa masa ciała 74-175 g) paszami o różnej wielkości granul na efekty podchowu tego gatunku w RAS.