Projekt „Opracowanie alternatywnych metod zarządzania rybołówstwem drapieżnych ryb jeziorowych polegających na zastosowaniu materiału zarybieniowego pochodzącego z intensywnego chowu w obiegach recyrkulacyjnych”
Mirosław Szczepkowski1, Zdzisław Zakęś2
1Zakład Hodowli Ryb Jesiotrowatych, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
2Zakład Akwakultury, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
Wspomniany w tytule projekt był realizowany w latach 2011-2015 w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Zespół realizujący składał się ze specjalistów różnych zakładów Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Głównym celem projektu było określenie możliwości zastosowania narybku ryb drapieżnych wyhodowanego w systemach recyrkulacyjnych (RAS), jako alternatywnej metody w stosunku do obecnie stosowanych zarybień materiałem produkowanym w stawach. Badaniami objęto dwa gatunki, szczupaka i sandacza. Obydwa należą do najcenniejszych zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Mają duże znaczenie we wszystkich typach gospodarki prowadzonej w wodach otwartych, zarówno wędkarskiej, jak i typowo rybackiej. Cele szczegółowe projektu obejmowały następujące zagadnienia:
- opracowanie procedur i określenie efektywności wsiedlania do wód otwartych materiału zarybieniowego szczupaka i sandacza pochodzącego z intensywnego chowu basenowego,
- określenie zasad i metod postępowania z tarlakami szczupaka i sandacza w czasie i po przeprowadzonym sztucznym rozrodzie, takich, które umożliwiałyby, w jak największym stopniu, ich efektywne przywracanie do wód naturalnych.