Konsumpcja ryb z akwakultury i ich ceny w kontekście projektowanych opłat za wodę
Andrzej Lirski
Zakład Rybactwa Stawowego w Żabieńcu, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
W procedowanej ustawie Prawo wodne, wśród przewidzianych opłat za usługi wodne, planuje się również wprowadzenie odpłatności (opłaty stałe i zmienne) za pobór wód na potrzeby chowu i hodowli ryb i innych organizmów wodnych (art.282. ust.1. pkt 2 lit. m). Według zapisów projektu ustawy, górne stawki opłaty stałej za pobór wód uzyskany w ramach pozwolenia wodnoprawnego za pomocą urządzeń technicznych mogą wynosić 0,82 zł za jeden m3 pobranej wody. Dla gospodarstw pstrągowych stawka za pobór wód powierzchniowych może wynieść od 250 do 2500 zł na dobę za jeden m3/s, w zależności od wielkości udziału poboru wody w SNQ (średnia z najmniejszych przepływów rocznych).
Podane wyżej obciążenia przedsiębiorstw akwakultury nie uwzględniają aktualnej sytuacji gospodarczej sektora, w tym rentowności gospodarstw rybackich i rzeczywistości rynkowej. Od dnia opublikowania projektu, propozycje Ministerstwa Środowiska w trakcie rozmów z przedstawicielami środowiska rybackiego wielokrotnie zmieniały się, a ostateczna wersja stawek za pobór wody na stawy nie była jeszcze znana w trakcie pisania artykułu. Należy mieć świadomość, że ewentualne wprowadzenie opłat za wodę, niezależnie od wielkości stawki, nieuchronnie zwiększy koszty produkcji ryb i innych organizmów wodnych w akwakulturze. Może to spowodować wzrost cen zbytu produktów akwakultury oraz wywołać negatywne reakcje popytowe, których zakres jest jeszcze trudny do przewidzenia i oszacowania. W tym kontekście istotne jest pytanie, czy klienci zaakceptują wzrost cen detalicznych oraz czy kierując się patriotyzmem konsumenckim będą preferowali ryby krajowe, czy wybiorą tańsze z importu.
Odpowiedź na powyższe pytania ułatwi znajomość danych o wielkości konsumpcji ryb oraz relacji cenowych, w porównaniu z innymi produktami żywnościowymi.