Gospodarka rybacka w śródlądowych wodach płynących w 2015 roku. Cz. 2. Zarybienia
Maciej Mickiewicz, Arkadiusz Wołos, Hanna Draszkiewicz-Mioduszewska
Zakład Bioekonomiki Rybactwa, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
Druga część opracowania o stanie rybactwa w obwodach rybackich w 2015 roku jest poświęcona zarybieniom przeprowadzonym przez uprawnionych do rybactwa. Cel badań i ich założenia metodyczne zostały przedstawione w części 1, opublikowanej w pierwszym numerze Komunikatów Rybackich z 2017 roku, w której ten sam zespół autorów omówił podstawowe dane o uprawnionych do rybactwa, obwodach rybackich, odłowach ryb narzędziami rybackimi oraz zatrudnieniu.
Poniżej przedstawioną analizę gospodarki zarybieniowej prowadzonej w roku 2015 w publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących oparto na danych zawartych w kwestionariuszach RRW-23, które otrzymano od 404 podmiotów gospodarczych użytkujących rybacko obwody rybackie ustanowione na jeziorach, rzekach i zbiornikach zaporowych o łącznej powierzchni 394839,7582 ha
Analizowane podmioty prowadzące gospodarkę rybacką w 2015 roku wprowadziły do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych płynących łącznie 27 gatunków ryb (tab. 1).
Najwięcej podmiotów zarybiało gatunkami cennymi ekologicznie (gatunki drapieżne – szczupak, węgorz, sandacz, sum; karpiowate litoralowe – lin i karaś; koregonidy – sielawa i sieja; łososiowate – pstrąg potokowy; karpiowate reofilne – jaź), ekonomicznie (węgorz, sandacz, sielawa, sieja, szczupak, sum, lin) i społecznie (gatunki cenne z wędkarskiego punktu widzenia – szczupak, sandacz, pstrąg potokowy, karp, sum, lin, jaź, sieja) oraz gatunki ważne, jako turystyczny produkt regionalny (sielawa, sieja węgorz). Najważniejszymi gatunkami zarybiło od około 80% (szczupak) do około 14% (sieja i pstrag potokowy) analizowanych podmiotów. Trzeba zaznaczyć, iż pierwszych pięć gatunków, były to te same gatunki i w tej samej kolejności, co w 2014 roku (Mickiewicz i in. 2016). Wśród pozostałych gatunków zmieniła się nieco jedynie ich kolejność. W 2014 roku były to bowiem sum, karaś, sielawa, sieja i jaź i pstrąg potokowy, a w 2015 roku karaś, sum, sielawa, jaź, sieja i pstrąg potokowy, przy czym dwa ostatnie z bardzo zbliżonym udziałem około 14% analizowanych podmiotów.