Rolniczy handel detaliczny także dla gospodarstw rybackich
Olga Szulecka
Zakład Ekonomiki Rybackiej, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy
Od 1 stycznia 2017 r. gospodarstwa zajmujące się chowem i hodowlą ryb mogą sprzedawać swoje produkty rejestrując działalność jako „rolniczy handel detaliczny” (RHD). Zgodnie z zapisami rozp. (WE) nr 178/2002, RHD to forma sprzedaży polegająca na zbywaniu konsumentowi finalnemu (…) żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym.
Ten rodzaj sprzedaży jest możliwy dzięki wprowadzeniu zmian w przepisach prawnych poprzez uchwalenie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz. U. z 2016 r., poz. 1961) oraz rozporządzeń wykonawczych, między innymi:
rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania (Dz. U. z 2016 r., poz. 2159);
rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie rejestru zakładów produkujących produkty pochodzenia zwierzęcego lub wprowadzających na rynek te produkty oraz wykazów takich zakładów (Dz.U. z 2016 r., poz. 2192).
Wykorzystując ten kanał dystrybucji produktów rolnych gospodarstwa rybackie, szczególnie te rodzinne, mogą oferować swoje produkty konsumentom końcowym korzystając z różnego rodzaju ułatwień, np. preferencji podatkowych do 20000 zł limitu przychodów z takiej działalności. Do takiej bowiem wielkości przychodu podmiot jest zwolniony z podatku. Oferowana do sprzedaży może być żywność pochodząca w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu, gdy do jej produkcji użyto co najmniej 50% własnych składników, z wyłączeniem wody.