Przypadek izolacji i identyfikacji chorobotwórczej bakterii Aeromonas salmonicida subsp. salmonicida u krewetki ozdobnej Caridina spinata
Barbara Kazuń1, Rafał Maciaszek2, Krzysztof Kazuń1
1Zakład Patologii i Immunologii Ryb w Żabieńcu, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie
2Katedra Biologii Środowiska Zwierząt, Wydział Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie
Krewetki słodkowodne z rodzaju Caridina należą do cenionych zwierząt ozdobnych w akwarystyce (Klotz i von Rintelen 2014, Maciaszek i in. 2018). Spośród gatunków z tego rodzaju wyróżnia się Caridina spinata (Woltereck 1937), jeden z endemitów dla systemu jezior Malilli wyspy Sulawesi w Indonezji, osiągający do 5,0 cm długości ciała, o charakterystycznym, czarno-czerwonym ubarwieniu, na którym mogą występować również intensywne żółte lub pomarańczowe plamki (von Rintelen i in. 2010). Niestety, w ostatnich latach do środowiska naturalnego systemu jezior Malilli introdukowano gatunki ryb popularnych w akwakulturze i akwarystyce, takich jak karp (Cyprinus carpio), gupik (Poecilia reticulata) i tilapia (Oreochromis mossambicus), które nie tylko wykazują drapieżnictwo w stosunku do występujących tu endemitów, ale również mogą być wektorami groźnych dla nich chorób (Reddy i in. 1994).
Bakterie z rodzaju Aeromonas, należącego do rodziny Aeromonadaceae, powszechnie występują w przyrodzie i są izolowane ze słodkich wód powierzchniowych, morskich, a nawet z wody pitnej, ich występowanie stwierdzano również w przewodzie pokarmowym ryb. Niektóre gatunki tych bakterii mogą być silnie patogenne dla ryb, ich szkodliwość stwierdzono również wobec płazów, gadów i ptaków, a także dla człowieka.
A. salmonicida subsp. salmonicida to Gram-ujemne pozbawione ruchu pałeczki, kojarzone przede wszystkim jako czynnik etiologiczny choroby ryb łososiowatych zwanej wrzodzienicą (furunkulozą), którą stwierdzano również u ryb morskich i słodkowodnych innych niż łososiowate, np. karpia, tilapii O. mossambicus, dorsza (Gadus morhua), turbota (Scophthalmus maximus), szprota (Sparus aurata) czy soli (Solea senegalensis) (Willumsen 1990, Toranzo i Barja 1992, Real i in. 1994, Reddy i in.1994, Magarinos i in. 2011).