Polska akwakultura w 2018 roku na podstawie analizy kwestionariuszy statystycznych RRW-22. Część 2.
Andrzej Lirski, Leszek Myszkowski
Zakład Rybactwa Stawowego, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza
W poprzednim artykule (Komun. Ryb. 6/2019) autorzy przedstawili pierwszą część informacji zawartych w kwestionariuszach RRW-22, w tym podstawy prawne przeprowadzonych badań, przebieg zbierania kwestionariuszy statystycznych oraz wielkość produkcji ryb, skorupiaków i ikry ryb przeznaczonej do spożycia, wraz z uzyskanymi cenami jednostkowymi w 2018 roku. Podano wielkość produkcji dwóch podstawowych gatunków krajowej akwakultury, to jest karpi i pstrągów w poszczególnych województwach. Artykuł zawiera również wiadomości o produkcji materiału obsadowego i zarybieniowego zarówno w stawach, jak i w wylęgarniach i podchowalniach. Zaprezentowano wartość produkcji akwakultury w 2018 roku oraz wielkość zatrudnienia w przedsiębiorstwach akwakultury, w rozbiciu na poszczególne typy gospodarstw (niskointensywne, intensywne, mieszane, wylęgarniczo-narybkowe oraz inne).
W niniejszym artykule przedstawione są pozostałe, opracowane na podstawie badań statystycznych przy zastosowaniu kwestionariusza RRW-22, aspekty krajowej akwakultury w 2018 roku.
Polska jest użytkownikiem największych powierzchni stawów ziemnych wśród krajów europejskich. Liczbę otrzymanych kwestionariuszy RRW-22 w 2018 roku oraz reprezentowanej w nich powierzchni ewidencyjnej stawów ziemnych w poszczególnych województwach przedstawia tab. 1 oraz rys. 1.
Podobnie jak w poprzednich opracowaniach, w bieżącym roku dla oceny wiarygodności danych z RRW 22 na temat wielkości powierzchni stawowych wykorzystano informacje uzyskane z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Według stanu na 1 stycznia 2019 roku, powierzchnia ewidencyjna stawów ziemnych w Polsce wynosiła 84701 ha, zwiększając się w ciągu roku o 336 ha. Powierzchnia ewidencyjna stawów wykazana w kwestionariuszach RRW-22 zmniejszyła się w tym samym okresie o 686 ha. Spadek wyniknął głównie z niezłożenia kwestionariusza RRW-22 przez użytkownika dużego gospodarstwa karpiowego z woj. lubuskiego, który po zakończeniu dzierżawy przekazał obiekt do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).