Zasady odbioru materiału zarybieniowego do zarybiania polskich obszarów morskich w 2020 roku
Ryszard Bartel
Zespół do spraw Zarybiania, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza
Opublikowane w poprzednich latach zasady odbioru materiału zarybieniowego do zarybiania polskich obszarów morskich ulegały pewnym zmianom. Przedstawiona obecnie wersja powtarza informacje zawarte w poprzednich tekstach i wprowadza nowe zalecenia obowiązujące w 2020 roku.
Zasady odbioru materiału zarybieniowego do zarybiania polskich obszarów morskich w roku 2020 będą takie jak opublikowano w Komunikatach Rybackich 2019 nr 1 (Bartel 2019).
Plan zarybiania jest podstawą do negocjacji między hodowcą a realizatorem zarybiania – Instytutem Rybactwa Śródlądowego dla określenia liczby zakupionych ryb oraz uzgodnienia cen materiału zarybieniowego.
Smolty łososia i troci odbierane są w jednej klasie długości całkowitej (od końca pyska do końca najdłuższych promieni w płetwie ogonowej). Długości smoltów łososia mieszczą się w granicach od 12,5 do 28,0 cm, a smoltów troci od 14,5 do 28,0 cm.
Oferowanie przez hodowcę większej liczby materiału zarybieniowego niż wielkości podane w planie zarybiania muszą być uzgodnione z realizatorem zarybiania – Instytutem Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie reprezentowanym przez dr. inż. Tomasza Czerwińskiego, tel. 571 293 848, e-mail: t.czerwinski@infish.com.pl, który zdecyduje o warunkach zakupu.
Ryby przeznaczone do sprzedaży muszą być odpite, nie karmione przez 2 dni przed umówioną datą odbioru.
Znaczny udział ryb małych poniżej wymiaru 14,5 cm (troć) i 12,5 cm (łosoś) oraz ryby z juwenilnymi plamami, bez oznak srebrzenia może być podstawą do wstrzymania odbioru smoltów, gdyż te ryby nie są smoltami.
Jeżeli hodowca chce oddać większą liczbę smoltów niż przewidziana w planie zarybieniowym (jeżeli istnieją dodatkowe środki finansowe), hodowca musi uzgodnić z Instytutem Rybactwa Śródlądowego administracyjne warunki rozwiązania tego problemu, kontakt z dr. Tomaszem Czerwińskim.
Integralną częścią protokołu odbioru smoltów są załączniki:
wykaz pomiarów długości całkowitych 3 prób po minimum 100 smoltów (tab. 1), jeżeli w odłowionej próbie jest więcej niż 100 ryb, wszystkie ryby muszą być zmierzone
zestawienie długości całkowitych zmierzonych smoltów (tab. 2) oraz określenie udziału procentowego masy ryb o długościach odpowiadających długości smoltów troci 14,5-28,0 cm i łososia 12,5-28,0 cm oraz procentu masy ryb w klasie poniżej minimalnej i powyżej maksymalnej długości.
Do pomiarów smoltów należy pobrać 3 próby ryb po około 100-150 ryb z różnych miejsc basenu/stawu, zmierzyć długości ryb od końca pyska do końca najdłuższych promieni w płetwie ogonowej z dokładnością do 0,5 cm. W każdej próbie powinno być minimum 100 ryb. Jeżeli w próbie jest więcej niż 100 ryb, wszystkie ryby muszą być zmierzone z dokładnością do 0,5 cm.
W trakcie pomiarów długości ryb należy określić stopień wysrebrzenia oraz sprawdzić obecność płetwy tłuszczowej, uszkodzenia innych płetw oraz inne uszkodzenia np. pokryw skrzelowych (wpisać jako jedną pozycję). Te informacje należy zaznaczyć w tabeli pomiarów ryb (tab. 1).