Polska akwakultura w 2020 roku na podstawie analizy kwestionariuszy statystycznych RRW-22. Część 2
Andrzej Lirski, Leszek Myszkowski
Zakład Rybactwa Stawowego, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza
W poprzednim artykule (Komun. Ryb. 6/2021) przedstawiono pierwszą część zbiorczych informacji zawartych w kwestionariuszach RRW-22. Omówiono podstawy prawne przeprowadzania tych badań, przebieg zbierania kwestionariuszy statystycznych, wielkość produkcji ryb, skorupiaków i ikry ryb przeznaczonej do spożycia, produkcję i sprzedaż materiału obsadowego i zarybieniowego, wartość ogólną produkcji akwakultury w 2020 r. oraz wielkość zatrudnienia w sektorze.
W niniejszym artykule scharakteryzowane są pozostałe aspekty krajowej akwakultury w 2020 roku, opracowane na podstawie badań statystycznych.
Aktualnie Polska jest użytkownikiem największych powierzchni stawów ziemnych wśród unijnych krajów europejskich. Liczbę otrzymanych kwestionariuszy RRW-22 za 2020 rok oraz reprezentowanej w nich powierzchni ewidencyjnej stawów ziemnych w poszczególnych województwach przedstawia rys. 1.
Tak jak w poprzednich opracowaniach, także w bieżącym roku dla oceny wiarygodności danych z RRW-22 na temat wielkości krajowej powierzchni stawowej wykorzystano informacje uzyskane z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Według stanu na 1 stycznia 2021 roku, powierzchnia ewidencyjna stawów ziemnych (Wsr) w Polsce wynosiła 86 975 ha, zwiększając się w ciągu roku o 674 ha (0,8%). Niewielki przyrost powierzchni stawowych w rejestrach geodezyjnych nie był zazwyczaj spowodowany budową nowych stawów, czy też obiektów, wynikał niemal wyłącznie z przeklasyfikowania gruntów rolnych. Według zestawień geodezyjnych, w 2021 roku w trzech województwach (lubelskie, łódzkie, świętokrzyskie) odnotowano niewielkie zmniejszenie powierzchni stawowych, w pozostałych województwach przyrosty.