Wpływ zmian klimatycznych i gospodarki zarybieniowej na efektywność gospodarki rybackiej na podstawie informacji uzyskanych od rybackich użytkowników wód. Część 2
Marek Trella
Zakład Bioekonomiki Rybactwa, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza
Niniejszy artykuł powstał na podstawie rozprawy doktorskiej Marka Trelli pt. „Wpływ zmian klimatycznych i gospodarki zarybieniowej na efektywność gospodarki rybackiej na podstawie informacji uzyskanych od rybackich użytkowników wód”, dokumentującej wyniki badań opracowanych i omówionych w ramach siedmiu oryginalnych, spójnych tematycznie prac naukowych, opublikowanych w czasopiśmie naukowym Fisheries & Aquatic Life oraz jako rozdziały w recenzowanych monografiach naukowych.
Analizy dotyczące wpływu zmian klimatycznych obserwowanych przez rybackich użytkowników wód przeprowadzono w oparciu o zebrane szczegółowe ankiety, które wysłano do tych użytkowników, którzy prowadzą gospodarkę rybacką i wędkarską na jeziorach, oraz użytkowników, którzy prowadzą taką gospodarkę w zbiornikach zaporowych. W przypadku użytkowników jeziorowych ogółem zebrano i poddano analizie kwestionariusze uzyskane od 101 podmiotów (w tym 18 okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW)), które dotyczyły w sumie jezior o łącznej powierzchni 223876 ha (tab. 1), co stanowi blisko 83% całkowitego areału jezior użytkowanych rybacko w Polsce, szacowanej na 270 tys. ha (Wołos i in. 2015a). Natomiast od użytkowników rybackich, którzy prowadzą gospodarkę wędkarską i rybacko-wędkarską w zbiornikach zaporowych, ogółem zebrano i poddano analizie kwestionariusze uzyskane od 18 podmiotów (w tym 16 okręgów PZW), które dotyczyły w sumie 30 zbiorników o łącznej powierzchni 29666 ha (tab. 2), co stanowi 49% całkowitego areału tej grupy akwenów w Polsce.