Polska akwakultura w 2021 roku na podstawie analizy kwestionariuszy RRW-22. Część 1
Leszek Myszkowski
Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza
Charakterystyka krajowej akwakultury w ostatnim sezonie (2021 r.) zostanie przedstawiona, podobnie jak w poprzednich latach, w dwóch artykułach w Komunikatach Rybackich (nr 6/2022 oraz nr 1/2023). Wszystkie kraje członkowskie UE są zobowiązane do przedkładania Komisji Europejskiej statystyk dotyczących wszelkiej działalności w dziedzinie rybołówstwa i rybactwa. W Polsce całościowe analizy sektora rybackiego przeprowadzane są przy zastosowaniu czterech kwestionariuszy statystycznych, wśród nich znajduje się RRW-22 (zestawienie dotyczące powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli). Kwestionariusze RRW-22 wypełniane są przez zobowiązane do tego podmioty, składane do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w pierwszym kwartale roku, z danymi za rok poprzedni.
Polska, podobnie jak inne kraje członkowskie składa raporty do Komisji Europejskiej na temat wszelkiej działalności w dziedzinie akwakultury prowadzonej zarówno w wodach słodkich, jak i słonych (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE). Zgodnie z definicją unijną, akwakultura oznacza chów i/lub hodowlę organizmów wodnych za pomocą technik opracowanych w celu zwiększenia produkcji powyżej naturalnej wydajności środowiska, w sytuacji gdy organizmy te pozostają własnością osoby fizycznej lub prawnej w ciągu całego okresu hodowli i chowu, do odłowu włącznie. Opracowane zestawienia statystyczne należy przekazywać do Komisji Europejskiej corocznie, z wyjątkiem informacji o strukturze (metodach produkcji), które wykonuje się się co trzy lata.
Jak dotychczas w Polsce produkcja w akwakulturze prowadzona jest niemal wyłącznie z wykorzystaniem wód słodkich i ogranicza się do chowu i hodowli około czterdziestu gatunków ryb (do konsumpcji oraz obsad stawów i innych urządzeń do chowu ryb oraz zarybień wód powierzchniowych płynących) oraz dwóch gatunków skorupiaków (rak błotny i szlachetny) przeznaczonych do konsumpcji oraz zaraczeń obwodów rybackich.