Wyposażenie i obsługa wylęgarni koregonidów
Bożena Szczepkowska1, Mirosław Szczepkowski1, Zdzisław Zakęś2, Sławomir Krejszeff2
1Zakład Hodowli Ryb Jesiotrowatych, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza – Państwowy Instytut Badawczy
2Zakład Akwakultury, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza – Państwowy Instytut Badawczy
Spadek liczebności naturalnych populacji ryb siejowatych jest obserwowany już od lat osiemdziesiątych. W głównej mierze spowodowane jest to istotnym zmniejszeniem efektywności rozrodu naturalnego wskutek eutrofizacji jezior i niszczenia tarlisk. Ponadto długi okres inkubacji jaj koregonidów naraża je w wysokim stopniu na niekorzystne warunki środowiskowe oraz presję ze strony drapieżników, co skutkuje bardzo niską przeżywalnością. Obecnie w wielu krajach sieja znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Dlatego duże znaczenie mają prace związane z ochroną wybranych populacji. Elementem takich działań jest przeprowadzanie sztucznego rozrodu i inkubacji jaj w wylęgarniach. Kolejnym etapem jest doskonalenie metod produkcji materiału zarybieniowego dobrej jakości i wprowadzanie go do zbiorników, w których występują jeszcze odpowiednie warunki do bytowania siei.
Wylęgarnie koregonidów mają bardzo długą tradycję. Pierwsze próby inkubacji jaj w wylęgarniach podejmowano już w XIX wieku, wtedy głównie inkubowano ikrę ryb łososiowatych (Benecke 1881). Wkrótce zaczęły powstawać nowe obiekty, przeznaczone przede wszystkim dla siei. Wówczas było to spowodowane planami (próbami) rozprzestrzenienia gatunku i poszerzenia areału jego występowania poprzez wsiedlanie do nowych miejsc.
Obecnie sytuacja wygląda inaczej gdyż nastąpił zanik naturalnych populacji siei i jest niewiele zbiorników, w których ona jeszcze występuje. Dlatego aby utrzymać gatunek i chronić wybrane populacje konieczne jest przeprowadzanie sztucznego rozrodu i kontrolowana inkubacja jaj. Następnie niezbędne są również stałe i systematycznie kontynuowane zarybienia oraz prace mające na celu zwiększenie ich efektywności.