Dyrektywa o raportowaniu w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) – nowe regulacje w prawie unijnym, o których warto wiedzieć
Konrad Stawecki
Zakład Ichtiologii, Hydrobiologii i Ekologii Wód, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława
Sakowicza – Państwowy Instytut Badawczy
Podmioty gospodarcze reprezentujące branżę rybacką w Polsce to zazwyczaj niewielkie przedsiębiorstwa, często małe firmy rodzinne. Funkcjonują one w różnych modelach biznesowych. Niektóre sprzedają swoje produkty głównie lokalnie, czyli w miejscu wytwarzania, inne zdecydowały się na stworzenie własnych sieci dystrybucji o różnym zasięgu, a jeszcze inne starają się zdobywać szersze rynki zostając kontrahentami (dostawcami) dużych przedsiębiorstw o zasięgu krajowym i międzynarodowym, jak. np. sieci sklepów czy rynek HORECA. Jedne są właścicielami środków produkcji – np. stawów i gruntów pod nimi, budynków (przetwórni, wędzarni itp.), a inne preferują ich leasing lub najem. Wiele wskazuje na to, że część przedsiębiorstw z branży w nadchodzących latach będzie musiało zmierzyć się z nowymi wyzwaniami wynikającymi ze zmian w prawie, które (pozornie) wcale ich nie dotyczą. Wszystko przez nową unijną dyrektywę CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive – dyrektywę o raportowaniu w zakresie zrównoważonego rozwoju) (rys. 1).
W tym artykule przedstawione zostaną informacje dotyczące następujących treści:
Czym jest nowa dyrektywa CSRD i dlaczego może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie wszystkich przedsiębiorstw na obszarze Unii Europejskiej?
Czym jest raportowanie w zakresie ESG?
Co to jest ślad węglowy i dlaczego warto go policzyć?