Encyklopedia rybactwa, 2011. Praca zbiorowa pod red. J. A. Szczerbowskiego, Wyd. IRS 2011, oprawa twarda tłoczona, obwoluta, s. 590
Rybactwo wraz z wchodzącym w zakres jego działalności wędkarstwem odgrywa coraz większe społeczne znaczenie. Stanowi nie tylko sposób pozyskiwania i wytwarzania atrakcyjnego produktu spożywczego, ale także istotny element rekreacji, łączącej człowieka ze środowiskiem wodnym, a w tym jego ochroną przed nadmierną intensywnością eksploatacji zamieszkujących je organizmów oraz zanieczyszczaniem.
Pierwsze encyklopedyczne tego przedstawienie opublikowano w Polsce w 1998 r. Cały nakład został już rozprowadzony, co umożliwiło jego poprawienie i uzupełnienie, zwłaszcza o charakterystykę ryb występujących w Bałtyku oraz wybraną grupę Osób związanych z rybactwem współcześnie, a w tym z jego działalnością gospodarczą, rekreacyjną, nauką, dydaktyką i ponowne jej wydanie.
Nowa wersja zawiera około 3550 haseł związanych regionalnie z Polską i podobnie jak pierwsza charakteryzuje warunki fizyko-chemiczne wody, występujące w niej organizmy roślinne i zwierzęta, określane jako plankton, bentos, neuston, a w szczególności ryby oraz wybrane płazy, gady, ptaki i ssaki . Przedstawia wieloraki wpływ człowieka na stan czystości wody, regulację rzek i budowę obiektów związanych z rybackim i wędkarskim jej użytkowaniem, a w tym z chowem i hodowlą ryb, zwanym akwakulturą.
[z Przedmowy]
ZESPÓŁ AUTORSKI