H. Chmielewski, K. Zdanowski, J. Waluga, 2007 - Jeziora Pojezierza Ełckiego - Wyd. IRS, s. 165
Zeszyt obejmuje, poza nielicznymi wyjątkami, większość jezior Pojezierza Ełckiego, stanowiącego wschodnią część Pojezierza Mazurskiego. Pojezierze Ełckie wraz ze Wzgórzami Szeskimi jest regionem bardzo urozmaiconym krajobrazowo. Ze względu na pagórkowaty charakter ta część Pojezierza została nazwana przez miejscową ludność „Mazurami Garbatymi". Wzgórza Szeskie należą wraz z Suwalszczyzną do najchłodniejszych w zimie (poza górami) obszarów Polski.
Niestety nie wszystkie jeziora były objęte pomiarami głębokości, stąd pewna liczba, zwłaszcza mniejszych zbiorników nie ma planów batymetrycznych.
Na niektórych planach batymetrycznych widnieją linie kropkowane, określają one przybliżony zasięg roślinności wynurzonej, stwierdzony w trakcie zimowych pomiarów głębokościowych.
Mapki otoczenia jeziora i dróg dojazdowych są uproszczone, dając ogólną orientację położenia zbiornika. W przypadku korzystania z leśnych dróg gruntowych należy mieć na uwadze ograniczenia i zakazy administracji leśnej.
Osoba uprawiająca wędkowanie obok wykupionego zezwolenia zobowiązana jest do posiadania karty wędkarskiej. Wędkowanie musi się odbywać zgodnie z przepisami Ustawy o rybactwie śródlądowym i stosownych zarządzeń Min. Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz zgodnie z regulaminem sportowego połowu ryb PZW. Szczegółowe prawa i obowiązki wędkującego przedstawione są w zezwoleniu – różnią się one u poszczególnych użytkowników udostępniających swoje wody do wędkowania.
Większość jezior opisywanych w bieżącym tomie dzierżawi Gospodarstwo Rybackie w Ełku Sp. z o.o., Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach oraz Gospodarstwo Rybackie Rajgród.