Spotkanie konsultacyjne dotyczące współpracy Instytutu, producentów ryb, przedsiębiorców i organizacji rybackich w celu wypracowania strategii racjonalnego wykorzystania funduszy na badania naukowe w przyszłej perspektywie finansowej 2014 – 2020.
W dniu 5 lipca 2013 r. w Żabieńcu pod Warszawą odbyło się spotkanie konsultacyjne pomiędzy naukowcami z IRS a producentami i przedstawicielami branży rybackiej (praktyki rybackiej). W spotkaniu oprócz wyżej wymienionych wziął udział z-ca dyrektora Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan dr Janusz Wrona.
Spotkaniu przewodniczył Dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego prof. dr hab. Bogusław Zdanowski. Celem zasadniczym spotkania było zapoznanie uczestników z ogólnymi zasadami aplikowania o środki finansowe, które zostaną uruchomione w przyszłej perspektywie finansowej w latach 2014 – 2020, oraz wypracowanie wspólnej strategii ich wykorzystania w gospodarce rybackiej. Spotkanie rozpoczął prof. Bogusław Zdanowski i przekazał głos prof. Andrzejowi Hutorowiczowi, który rozpoczął krótki wykład nt. dostępności oraz wysokości środków unijnych możliwych do uzyskania w nadchodzącym okresie programowania.
Podkreślił on, że duży nacisk zostanie położony na badania innowacyjne, które w obecnym rozdaniu (lata 2007 -2013) były w Polsce bardzo rzadkie. Projekty realizowane we współpracy nauki z praktyką, a których wynikiem będzie konkretny produkt bądź aplikacja, będą miały większe szanse na ich zatwierdzenie i realizację. Główne wnioski płynące z programu na lata 2014-2020:
- Będzie więcej pieniędzy na transfer z nauki do gospodarki,
- Będzie więcej środków, ale trudniej dostępnych,
- Konieczne będzie współfinansowanie,
- Konieczność współpracy nauki z gospodarką i podmiotami społecznymi.
Po tym wystąpieniu głos zabrał dr Janusz Wrona komunikując zebranym, że zasady dotyczące finansowania i przyznawania środków w latach 2014 – 2020 są w trakcie opracowywania. Zasugerował on, że najprawdopodobniej wysokość dofinansowania zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie, jednak nie wyklucza dofinansowania w wysokości do 100% wartości projektu, w przypadku projektów pilotażowych i innowacyjnych. Zaznaczył także tendencję zmierzającą do zrównoważenia dofinansowania dla podmiotów publicznych i prywatnych. Po tym wystąpieniu rozgorzała dyskusja odnośnie poziomu dofinansowania.
Następnie Prof. Bogusław Zdanowski przybliżył uczestnikom spotkania zasady funkcjonowania i finansowania Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza, a także jego znaczące trwające i/lub zakończone duże Europejskie projekty m.in.:
- Biotechniki hodowli ryb jesiotrowatych,
- Biotechniki kontrolowanego rozrodu sandacza,
- Wzrost produkcji cennych gatunków, w szczególności szczupaka,
- Hodowla z uwzględnieniem „dobrostanu” – Pan Karp,
- Ochrona populacji siei,
- Ochrona strzebli błotnej,
- Oceny stanu ekologicznego rzek i jezior na podstawie ichtiofauny.
Końcowym etapem spotkania była żywiołowa dyskusja, w której artykułowano potrzeby wsparcia przez IRS branży producentów ryb. Ważnym głosem w spotkaniu był apel o wyciągnięcie wniosków z problemów, które wystąpiły w kończącej się perspektywie finansowej, dotyczących zasad wydatkowania środków unijnych na cele rybackie. Efektem spotkania było powołanie Zespołu Konsultacyjnego Instytutu ds. Innowacji i Wdrożeń w składzie:
- Stanisław Robak (Instytut Rybactwa Śródlądowego) – Przewodniczący,
- Andrzej Lirski (Instytut Rybactwa Śródlądowego) – Vice Przewodniczący,
- Anna Pyć (Stowarzyszenie Producentów Ryb Łososiowatych) – Sekretarz,
- Andrzej Abramczyk (Związek Producentów Ryb, Oddział Rybackich Użytkowników Jezior, Rzek i Zbiorników Zaporowych),
- Marek Ferlin (Polskie Towarzystwo Rybackie),
- Jacek Juchniewicz (Stowarzyszenie Producentów Ryb Łososiowatych),
- Krzysztof Karoń (Związek Producentów Ryb),
- Antoni Łakomiak (Gospodarstwo Rybackie „Gosławice”),
- Ziemowit Pirtoń (Stowarzyszenie Producentów Ryb Łososiowatych),
- Mirosław Purzycki (Organizacja Producentów Ryb Jesiotrowatych),
- Zbigniew Szczepański (Towarzystwo Promocji Ryb).
Do spotkań roboczych Zespołu dopraszani będą eksperci reprezentujący poszczególne specjalizacje rybackie.
Mikołaj Adamczyk
IRS Zakład Rybactwa Rzecznego