§ 1
Ustanawia się w Instytucie Rybactwa Śródlądowego Medal Profesora Stanisława Korwin-Sakowicza, zwany dalej Medalem. Medal jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania. Nadawany jest za wybitne osiągnięcia naukowe, organizacyjne i gospodarcze w dziedzinie rybactwa śródlądowego.
§ 2
Medal ma kształt łuski karpia o wymiarach 7,5 x 8,5 cm. Wykonany jest z mosiądzu odlewniczego. Przedstawia na awersie profil, imię i nazwisko, tytuł oraz okres życia Profesora, a na rewersie nazwę i logo IRS, rok założenia oraz kolejny numer Medalu. Medale są ścisłego zarachowania. Wzór Medalu przedstawiony jest w załączniku Nr 1.
§ 3
Medal jest nadawany polskim i zagranicznym osobom fizycznym oraz instytucjom i stowarzyszeniom, zwanymi dalej Kandydatami, w liczbie do dwóch Medali rocznie.
W szczególnych przypadkach, jak w latach uroczystych obchodów jubileuszy IRS, można zwiększyć liczbę nadań do czterech, przy jednoczesnym ograniczeniu lub wstrzymaniu się do nadań w roku wcześniejszym lub następnym.
§ 4
- Medal nadaje Kapituła Medalu Profesora Stanisława Korwin-Sakowicza, zwana dalej Kapitułą, według przepisów zawartych w niniejszym Statucie.
- Siedzibą Kapituły jest IRS w Olsztynie.
- Kapitułę powołuje Dyrektor IRS na okres odpowiadający kadencji Rady Naukowej IRS.
W skład Kapituły wchodzą:
- Dyrektor IRS;
- Przewodniczący Rady Naukowej IRS;
- Dwóch profesorów Członków Rady Naukowej IRS;
- Przedstawiciele Katedr „rybackich” z wyższych uczelni (spoza Rady Naukowej IRS);
- Przedstawiciel organizacji rybackich.
- W razie potrzeby – w trakcie kadencji Kapituły – mogą być powoływani do jej składu nowi członkowie według klucza jak w punkcie 3.
- Przewodniczącym Kapituły jest z urzędu Dyrektor IRS.
- Sprawy formalne Kapituły prowadzi sekretarz Kapituły powoływany przez Dyrektora IRS.
§ 5
- Prawo składania wniosków do Kapituły o nadanie Medalu mają:
- Dyrektor IRS,
- Rada Naukowa IRS,
- laureaci Medalu,
- Rady Naukowe i Rady Wydziałów placówek naukowych i wyższych uczelni krajowych i zagranicznych działających w dyscyplinie rybactwa śródlądowego,
- walne zgromadzenia stowarzyszeń naukowych, technicznych i rybackich krajowych i zagranicznych, działających w dziedzinie rybactwa śródlądowego
- Wnioski o nadanie Medalu mogą być składane do Kapituły w dowolnym terminie. Wnioski będą rozpatrywane raz w roku.
- Wniosek powinien zawierać podstawowe dane i charakterystykę Kandydata oraz omówienie jego działalności i osiągnięć (wzór wniosku – załącznik Nr 2).
- Posiedzenia i prace Kapituły są poufne.
§ 6
- Do rozpatrzenia złożonych wniosków i wyłonienia laureatów Medalu niezbędny jest udział w głosowaniu większy niż połowa składu Kapituły.
- O przyznaniu Medalu decyduje bezwzględna liczba głosów, w przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Kapituły.
- Kapituła rozpatruje wszystkie złożone wnioski sporządzone zgodnie z ustalonymi wymogami. Z rozpatrzonych pozytywnie wniosków wybiera się określoną Statutem liczbę kandydatów, którzy uzyskali najwięcej głosów. Pozostałe wnioski przechodzą na rok następny i będą ponownie rozpatrywane i oceniane łącznie z nowo złożonymi. Nie dotyczy to wniosków, które nie spełniają wymogów nadania Medalu.
§ 7
- O decyzji Kapituły, jej sekretarz powiadamia wnioskodawców w terminie dwóch tygodni.
- Laureatów powiadamia Dyrektor IRS o terminie i miejscu wręczenia Medalu.
§ 8
Medal wraz z aktem nadania (wzór – załącznik Nr 3) wręczany jest przez Dyrektora IRS w sposób uroczysty.
§ 9
Zmiany Statutu mogą być dokonywane na wniosek Dyrektora IRS.
§ 10
Członkowie Kapituły i jej sekretarz za wykonywaną pracę nie otrzymują wynagrodzenia.
Koszty związane z nadawaniem Medalu pokrywane są ze środków IRS.
Olsztyn, dnia 8 października 2001 r.