Projekt "Wymiana doświadczeń oraz sprawdzonych rozwiązań między podmiotami wykonującymi rybactwo śródlądowe poprzez organizację szkolenia/konferencji dotyczącej prowadzenia gospodarki rybackiej"

 

Operacja realizowane w partnerstwie: Polskiego Towarzystwa Rybackiego, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza - Państwowy Instytut Badawczy, Grupa Rybacka "Opolszczyzna"

 

Tytuł projektu: Wymiana doświadczeń oraz sprawdzonych rozwiązań między podmiotami wykonującymi rybactwo śródlądowe poprzez organizację szkolenia/konferencji dotyczącej prowadzenia gospodarki rybackiej

 

W ramach projektu przewiduje się organizację cyklicznych szkoleń/konferencji w latach 2024-2028. Operacja skierowana jest do podmiotów działających lub rozpoczynających działalność w sektorze akwakultury, pracowników naukowych, administracji oraz innych osób powiązanych z sektorem rybackim. Operacja ma na celu zachęcanie hodowców do korzystania z nowoczesnych technologii, wyników badań i osiągnięć naukowych w sektorze akwakultury oraz ma przyczynić się do stworzenia sieci kontaktów między praktyką a środowiskiem naukowym i administracją jako ważnego narzędzia usprawniającego transfer wiedzy, wymianę doświadczeń i wzorców postępowania. Przekazywanie wiedzy ma stymulować hodowców m.in. do zrównoważonego gospodarowania zasobami akwakultury, przy uwzględnieniu ograniczenia oddziaływania na środowisko naturalne, dywersyfikację produkcji poprzez stosowanie innowacyjnych rozwiązań w produkcji. Innowacyjny charakter operacji wynika z bazowania w dużej mierze na pracach naukowo badawczych zorientowanych na rozwój nowych metod i technologii lub na poprawę już istniejących, sprzyjających konkurencyjności i wzmocnieniu krajowej akwakultury z równoczesnym uwzględnieniem proekologicznych aspektów. Rezultatem projektu jest przeszkolenie 1 250 uczestników szkolenia po 250 osób rocznie.

 

Poniższe zadania w ramach projektu co roku są tożsame, natomiast szkolenia/konferencje będą odbywać się w pięciu różnych województwach, zakres szkoleń będzie za każdym razem inny:
 1) zadanie 1 - organizacja szkolenia/konferencji w zakresie wymiany doświadczeń oraz sprawdzonych rozwiązań w zakresie rybactwa śródlądowego w tym koszty w szczególności: zakwaterowania, usługi gastronomicznej, wynajem sali konferencyjnej;
 2) zadanie 2 - obsługa dydaktyczna szkolenia;
 3) zadanie 3 – zakup artykułów konferencyjnych;
 4) zadanie 4 – koszty obsługi zaplecza konferencyjnego.
 5) zadanie 5 – koszty pośrednie (zadanie jednorazowe w całym projekcie).
Zgodnie z założeniem szkolenie/konferencje zostały zaplanowane w następujących województwach: Opolskim, Mazowieckim, Lubelskim, Wielkopolskim, Kujawsko-Pomorskim – ostateczny wybór lokalizacji zostanie określony po przeprowadzonym postępowaniu konkurencyjnym.

 

Cel operacji: Propagowanie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury, w szczególności zwiększanie konkurencyjności produkcji akwakultury przy zapewnieniu, aby działalność ta była zrównoważona środowiskowo w perspektywie długoterminowej

 

Informacje o programie unijnym Fundusze dla Rybactwa: www.rybactwo.gov.pl

 

Wartość projektu: 2 671 765,40 zł

Wysokość wkładu z Funduszu Europejskiego dla Rybactwa: 2 402 308,86 zł